«Մեր նոր սերնդի առաքելությունը հայրենիքում ապրելն ու արարելը պետք է լինի». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 4-ին հանդիպել է Երեւանի պետական համալսարանի եւ Մ.Վ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի Երեւանի մասնաճյուղի ուսանողների հետ, ովքեր ուսումնական պրակտիկա են անցնում խորհրդարանում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին, արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններին, կառավարության գործունեությանը:
Ըստ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի՝ մեր պետության մեծագույն խնդիրն այն է, որ հնարավորությունները մի քանի անգամ ավելի քիչ են, քան երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերները: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում քաղաքական բոլոր ուժերի միասնական ու համախմբված գործունեությունը, ինչը եւ մշտապես իրականացվել է արտաքին քաղաքական հարթակներում:
«Ես պատրաստ եմ աջակցել մեր երկրի իշխանությունների այն նախաձեռնություններին, որոնք կհանգեցնեն ԼՂ հիմնահարցի հայանպաստ ու արդար լուծմանը»,-ասել է խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է հայապահպանությանը միտված ծրագրերի իրականացումը,  երկրում անհանդուրժողականության մթնոլորտի վերացումը եւ միմյանց հանդեպ հարգանքի ու սիրո առկայությունը:
«Մեր նոր սերնդի առաքելությունը պետք է լինի ապրել ու արարել հայրենիքում: Հայաստանն առանձնահատուկ երկիր է եւ պատահական չէ, որ 1915 թվականին ցեղասպանություն տեսած հայ ժողովուրդը երեք տարի հետո թուրք զավթիչների դեմ հերոսական հաղթանակ տարավ Սարդարապատում, Բաշ-Ապարանում եւ Ղարաքիլիսայում»,-ընդգծել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:

Э.Шармазанов: “Миссия нашего нового поколения – жить и созидать на родине”
4 июля вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился со студентами ЕГУ и Ереванского филиала МГУ им.М.Ломоносова, которые проходили учебную практику в парламенте.
На встрече подняты вопросы мирного урегулирования НК-проблемы, международного признания Геноцида армян, внешнеполитических приоритетов, деятельности правительства Армении.
По Шармазанову, большой проблемой государства является наличие весьма скромных возможностей при стоящих перед страной серьезных вызовах. В этом русле он подчеркнул важность единства и консолидации деятельности всех политических сил в урегулировании Арцахской проблемы, что всегда осуществлялось на внешних политических площадках.
“Я готов содействовать тем инициативам властей, которые способны привести к справедливому решению НК-проблемы”, - сказал вице-спикер НС.
Э.Шармазанов особо выделил необходимость реализации национально-патриотических программ, устранения атмосферы нетерпимости и установления в обществе уважительных отношений.
“Миссия нашего нового поколения – жить и созидать на родине. Армения – особая страна, и неслучайно испытавший геноцид 1915 года армянский народ спустя три года одержал героическую победу над турецкими захватчиками в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе”, - подчеркнул Э.Шармазанов.